Компьютердин негизги бөлүктөрү
Автор: Таштемирова БурмаканМаксат
Конкурска катышуу үчүн. Мугалимдин аты, жөнү: Таштемирова Бурмакан Жолдошбаевна
Предмет: Информатика
Класс: 6-класс
Сабактын темасы: Компьютердин негизги бөлүктөрү жана аткарган функциялары
Негизги компотенттүүлүк:
- Маалыматтык компотенттүүлүк (нк1)
- Социалдык-коммуникативдик компотенттүүлүк (нк2)
- Өзүн-өзү уюштуруу жана маселелерди чечүү компотенттүүлүгү (нк3)
Предметтик компотенттүүлүк:
1.Колдонуучулук компотенция ( санариптик техниканы колдонуу) (пк1)
2.Коммуникативдик-маалыматтык компотенция (ар түрдүү булактардан алынган маалыматты анализдөөсү, өзүнүн алган билимин турмушта колдонуусу үчүн санариптик технологиянын мүмкунчүлүктөрүн максатуу пайдалануусу) (пк2)
Сабактын максаты: |
Көрсөткүчтөр: |
1.Билим берүүчүлүк: компьютердин негизги түзүлүштөрүн жана иштөө принциптерин билишет. |
Компьютердин негизги түзүлүштөрүн жана аткарган функцияларын билишет. |
2.Тарбия берүүчүлүк: жоопкерчиликтүүлүккө жана тактыкка тарбияланышат. |
Жоопкерчиликтүү, так болушат |
3. Өнуктүрүүчүлүк: Компьютердин негизги жана кошумча түзүлүштөрүн айырмалай алышат, иштөө көндүмүнө ээ болушат. |
Компьютердин негизги жана кошумча түзүлүштөрүн айырмалай алышат, иштөө көндүмүнө ээ болушат. |
Сабакта колдонулган ресурстар: компьютер, ноутбук, смартфон, телевизор, китеп.
Сабакта колдонулган платформалар: мультиурок, ватсап, ютуб,power point ж.б.
Сабактын баскычтары |
Мугалимдин ишмердүүлүгү |
Окуучунун иш аракети |
баалоо |
Ком- по-р |
1.Уюштуруу |
1.Саламдашуу 2. Жагымдуу маанай түзүү 3. Алтын эрежени сунуштоо |
1.Бири-бирине комплимент айтышат. 2.Алтын эрежени иштеп чыгышат. |
Формативдик баалоо |
Нк2 Нк3 |
2.Үй тапшырмасын текшерүү |
Окуучуларга карточкаларды таркатам. |
Карточкадагы суроолорго жооп беришет. |
Формативдик баалоо Диагностикалык баалоо |
Нк2 |
3.Жаңы материалды түшүндүрүү |
Телевизорго ноутбукту улап, жаңы теманы слайддан көрсөтүп, түшүндүрөм. https://multiurok.ru/files/kompiuterdin-negizgi-boluktoru-2.html Кошумча маалымат катары төмөнкү ссылканы жөнөтөм. https://youtu.be/V2g-z9Dvj44 |
1.Окуучулар кызыккан суроолорун беришет. 2.Ссылкага кирип кошумча маалымат алышат. |
Формативдик баалоо |
Нк1 Нк2 Нк3 Пк1
|
4.Бышыктоо |
Өтүлгөн тема боюнча мультиурок платформасында түзүлгөн тесттик тапшырманын ссылкасын окуучуларга жөнөтөм. http://multiurok.ru/tests/informatika-6-klass-12.html |
Ар бир окуучу өз алдынча жооп берет. |
Формативдик баалоо. Диагностикалык баалоо |
Нк1 Нк3 Пк1 |
5.Жыйынтыктоо |
Тесттин жыйынтыгына анализ жүргүзөм.Окуучулардын туура эмес жооп берген бөлүктөрүнө кошумча маалымат, түшүндүрмө берем. |
Түшүнбөгөн суроолорун беришет. |
Формативдик баалоо |
Нк1 Нк2 Нк3 Пк2 |
6.Үйгө тапшырма |
1. Китептен тапшырма берем. 2. мультиуроктогу тесттик тапшырманын ссылкасын жөнөтөм. https://multiurok.ru/tests/informatika-875.html 3.Интернет түйүнү менен иштөөгө көрсөтмө, китептен 7-беттеги таблицаны толтурууга түшүндүрмө берем.
|
1. Китепте 4-6-беттерди окушат. 2. мультиуроктогу тесттик тапшырманы аткарышат. 3.Интернет түйүнүнөн информация алып жүрүүчүлөр жөнүндө маалыматты таап, китептен 7-беттеги таблицаны толтурушат.
|
Формативдик баалоо |
Нк3 Пк1 Пк2 |
7.Баалоо |
Класста активдүү катышкандыгына, тесттик тапшырмаларга жооп бергенине, мугалимге жана бири-бирине берген суроолоруна карап, окуучуларды баалайм. |
Кундөлүктөргө бааларын койдурушат. |
Суммативдик баалоо |
|